Догралися. У Росії заберуть право вето в Радбезі ООН

31.07.2015 15:57       

Через вето Росії Радбез ООН не змогла прийняти резолюцію про створення трибуналу по загибелі малайзійського «Боїнга».

Право вето в Радбезі ООН має бути скасовано, вважає Геро Шлис. 298 осіб загинули 17 липня 2014 року в небі над Східною Україною. Більшість країн на чолі з США виходять з того, що малайзійський «Боїнг» був збитий сепаратистами, яких підтримує Москва. Росія звинувачує владу в Києві. Вето було передбачуваним. Малайзія та інші країни висунули вимогу створити трибунал з розслідування обставин загибелі пасажирського «Боїнга» над Україною, щоб змусити Росію активно сприяти розслідуванню причин катастрофи. Але не тут-то було.

У липні Росія заблокувала резолюцію про визнання масового вбивства мусульман у Сребрениці геноцидом, а тепер наклала вето на внесену Малайзією резолюцію. Блокада за блокадою ООН не змогла внести свій внесок у те, щоб винні в загибелі пасажирів рейсу MH17 були названі і понесли покарання. Це скандал. Рік тому Рада Безпеки ООН заснував спільну комісію з розслідування, до якої увійшли експерти з Малайзії, Австралії, Бельгії, Нідерландів та України. Звіт про причини катастрофи вона до цих пір не представила. Робота застопорилася через небажання Москви і проросійських сепаратистів з нею співпрацювати. Внесена Москвою вето залишає мало надій на зміни на краще. Протягом одного місяця Росія двічі блокувала ухвалення Радою Безпеки ООН важливих резолюцій. Можливо, це передвісник затяжної і глибокої конфронтації. У всякому разі не можна виключати, що дискусії в Радбезі ООН стануть такими ж бурхливими і непримиренними, як у часи холодної війни. Обмін думками після голосування по внесеній Малайзією резолюції не віщує нічого доброго.

Найважливіший орган ООН зазнав нищівної поразки. Він не зумів винести рішення з важливого питання. Вето як політичний інструмент, Це не одиничний випадок. Вже до цього вето широко застосовувалося, і не тільки Росією. У минулому році Ізраїль в секторі Газа застосував співставну військову силу. Постраждало мирне населення. США своїм вето заблокували резолюцію, що засуджує Ізраїль. Росія, зі свого боку, досі блокує резолюцію ООН, яка засуджує грубі порушення прав людини режимом Асада, і могла б покласти край громадянській війні в Сирії. Єдиним проблиском надії можна вважати те, що США, Росія та інші члени Ради Безпеки ООН зуміли домовитися хоча б про ліквідацію хімічної зброї в Сирії. Але в цілому ООН не виконує покладених на неї завдань. Мовчанням з питань життя і смерті, небезпечним конфліктам Радбез ООН підірвав свій авторитет. Без змін у статуті, що стосуються права вето, сумніви в доцільності такого органу будуть звучати все голосніше. І справді: навіщо потрібен світу Рада Безпеки ООН, який може гарантувати лише одне — блокаду. Право вето вичерпало себе Реформа ООН давно назріла. Виведене з досвіду Другої світової війни право вето п’яти країн застаріло. Але вже набили оскому вимоги для його скасування в залі засідань Радбезу не були почуті. Важко очікувати, щоб США, Великобританія, Франція, Росія і Китай добровільно відмовилися від своїх прерогатив. На будь-яку пропозицію про скасування права вето вони тут же накладуть своє вето.

Нещодавно внесена Францією пропозицію могло б покласти початок процесу. Навчені гірким досвідом таких катастроф, як геноцид в Руанді, французи пропонують в подібних ситуаціях скасувати право вето. Тоді Рада Безпеки ООН хоча б у випадках гуманітарних катастроф міг приймати рішення більшістю голосів. Однак варто згадати про провал всіх спроб реформ, щоб припустити, що і ця боязка ініціатива буде перемолота жорнами політики відстоює власні інтереси окремих країн.

Новини
Новини по темі
© 2015 Матриця правди. Усі права захищені, а Україна ще ні