“Дорогий солдате”: небезпека дитячих листів

25.03.2015 16:13       

“Дорогий солдате. Я з Івано-Франківської області, села Джурова. Навчаюся у восьмому класі… Я дуже люблю Україну і переживаю за її долю, тому я хочу, щоб ви не втрачали надію на перемогу та не здавалися…” – коли 13-ти річна школярка писала листа українським воякам, то і подумати не могла, що він потрапить до рук бойовиків.

Ба, навіть більше — отримає на нього персональну відповідь.

“Цей лист ми писали на уроці української мови. Це було у грудні місяці. Я написала для солдата, щоб він нас оберігав, охороняв і щоб з ним завжди був Бог”, – говорить школярка.

“Твоїх захисників…ми їх прикопали. Ось тут”
Лист української дівчинки бойовики знайшли на розбомбленому блокпості у Чорнухиному. Незабаром в інтернеті з’явилась відео з відповіддю авторці, записане “Антрацитівським Регіональним ТВ”.

Тривалість сюжету — майже дев’ять хвилин. У ньому показано розбитий блокпост, залишені українськими вояками речі та листи українських дітей. Жінка у військовій формі цитує лист: ” … І знайте, що Господь вас оберігає і ніколи не покине. Я вірю у вас і в те, що ви переможете російську армію і знищите Росію. Доля країни у ваших руках. З повагою, Мондяк Христина. 13 років”.

“Це жахливо, коли дівчинка в 13 років хоче знищення країни, не важливо якої країни загалом…”, – коментує жінка російською мовою.

32

Її доповнює чоловік, якого у репортажі називають військовим кореспондентом: “Мондяк Христина, мені хочеться тобі відповісти – твоїх захисників, нібито захисників…ми їх прикопали недалеко – ось тут, поруч лежать. Вони прийшли сюди не захищати Україну, не захищати народ України. Вони прийшли сюди красти, вбивати і ґвалтувати. І отримали по заслугам. Я розумію, що тебе, очевидно, твій вчитель в школі заставив цей листочок написати. Тому, ти своєму вчителю плюнь в пику і скажи: “Дядько, ти говориш неправду!”

“Я виховала достойну дитину для своєї країни”
Учениця Христина розповідає, що це відео їй надіслав хлопець з Росії у соцмережі “ВКонтакте”.

“Перші слова, що вони почали читати, то я зразу зрозуміла, що це мій лист. Налякало те, що отой чоловік, який говорить по-російськи, він там такі слова вживає… Найбільше не сподобалося там, де він каже плюнути вчителеві в лице”, – розповідає учениця.

33

Матір дівчинки каже, що Христина не злякалась слів бойовиків. “Просто були погані відгуки, погані коментарі, звичайно це неприємно читати. І ми вирішили видалити цю сторінку з коментарями. Я вважаю, що я виховала достойну дитину для своєї країни”, – каже пані Наталія.

За її словами, одна 55-річна жінка з Росії запитала в мережі – чому дитину виховали “такою поганою”. Мати Христина із цією позицією не згодна.

“Що вони хотіли цим сказати? Що ми тут виховуємо таких дітей, що вони хочуть знищити? Ні, ми виховуємо таких дітей – патріотів, тому що діти наші змалечку знають, і де вони ростуть, і як вони хочуть жити”, – коментує ситуацію матір Наталія Мондяк.

“Вони не за книжкою вчать історію…”
Листи військовим в зону АТО у Джурові пишуть учні різного віку. “Маленькі юні патріоти” – так називає учнів директор школи Микола Хрептій.

“Є сердечка з привітаннями “Слава Україні!” і “Україна переможе!”, є такі (листи -Ред.) не дуже грамотні. І такі всі листи мають українське національне забарвлення, всі вони про ставлення учнів до тої війни, яка йде на сході України”, – каже пан Микола.

“Всі вони переживають за долю України. Вони не за книжкою вчать історію, вони бачать її по фрагментах, телебаченню”, – додає він.

Пан Хрептій каже, що ці листи змогли показати “високий дитячий патріотизм” і вважає, що це “дуже лякає тих, з ким сьогодні воюють українські солдати”.

Однокласниця Христини каже, що незважаючи на відео хоче далі продовжувати писати листи.

“Ми всі (листи. – Ред.) писали з Христею разом. Я планую ще написати такий лист. Вони думають, що ми нічого не розуміємо, що відбувається в Україні і що вони насправді роблять. Ми знаємо правду!”, – запевняє дівчина.

Табу на персональні дані
Освітяни радять батькам убезпечити дітей та навчити їх не відкривати важливу інформацію про себе.

“Якби було просто написано: “Христинка зі Снятина”, цього випадку, напевно, не було б”, – коментує ситуацію керівник департаменту освіти Івано-Франківської облдержадміністрації Віктор Кімакович.

Він каже, що діти пишуть про себе все – навіть номери телефонів. “І це шлях, що їх знайдуть через соцмережі, телефон”, – пояснює загрози пан Кімакович.

“Ми нічого не можемо заборонити, ми просто звертаємося до батьків з роз’ясненням …З проханням – в умовах війни більше приділяти уваги захисту персональних даних”, – коментує ситуацію представник ОДА.

 

Юлія Головчин

Новини
Новини по темі
© 2015 Матриця правди. Усі права захищені, а Україна ще ні